• Andrej Zivák

A ako to vlastne kreslíš ten smartfón?

Updated: Jun 9, 2020

Takúto otázku som nedávno dostal od známeho keď sme spolu sedeli pri káve a opäť som raz omieľal ako a prečo projektujeme smarthome tak, ako to robíme. Keď som mu potom začal podávať vyčerpávajúce a rozhodne príliš detailné vysvetlenie napadlo mi, že radšej než obťažovať prácou rodinu a známych, mal by som svojím workoholizmom obťažovať Vás - koniec koncov ste tu a čítate to, takže môžem aspoň predpokladať že Vás to aj trocha zaujíma.


Keď sme v tomto odvetví začínali, projekty a cenové ponuky sme vytvárali presne tak, ako to predpokladám dodnes robí naša konkurencia -

MS Excel, papier a ceruzka a pekných zopár celonočných šícht v kancelárií - netvrdím, že to nebola zábava ale táto metodika má jeden základný problém: do priemerne komplexnej smarthome inštalácie sú zapojené stovky periférií, kilometre kabeláže a tisícky žíl jednotlivých vodičov - a človek robí chyby.


Smarhome systémy sú natoľko konfigurovateľné a komplexné, že jeden výsledok sa vždy dá dosiahnuť niekoľkými rôznymi spôsobmi - kombinácie hardvéru a možnosti jeho zapojenia sú v podstate neobmedzené, a s ceruzkou v ruke, kalkulačkou na stole a štyrmi kávami v krvnom obehu sa dá len ťažko zaručiť, že spôsob zapojenia ktorý nás v tom momente napadne je práve ten optimálny, prípadne že bude vôbec (správne) fungovať.


V priebehu rokov bolo čím ďalej tým jasnejšie, že tento old-school spôsob jednoducho na objem dopytov a inštalácií s ktorým sa stretávame nestačí. Potrebovali sme nástroj, ktorý by nám umožnil rýchlo a efektívne navrhnúť komplexnú elektroinštaláciu, skontrolovať a upozorniť na chyby v zapojení, prepočítať odbery periférií, upozorniť na chyby v sieťovej architektúre.


Prvý prototyp nášho vlastného programu sme použili koncom roku 2017 na projektovanie komplexnej smart elektroinštalácie zahŕňajúcej inteligentné riadenie osvetlenia, tienenia, zónového vykurovania, bazénovej techniky, sauny, HVAC, zabezpečenia a rozsiahleho kamerového systému. Finálna cenová ponuka sa v hardvéri pohybovala na hranici 60 000EUR, a elektroinštalácia obsahovala približne 5km kabeláže vo viac než 2000 vetvách.

Takto vyzerala prvá verzia - dokázala zmerať dĺžky vetiev kabeláže, využitie jednotlivých žíl a prekontrolovať správnosť zapojenia. Vďaka tomuto nástroju nám celý návrh inštalácie od zadania po prezentáciu cenovej ponuky zákazníkovi zabrala približne 2 týždne - čo by za normálnych okolností nebolo s presnosťou výslednej ceny na ~10% a ani len najmenšou náhodou možné.


Verzia 1 však mala jednu chybičku krásy - keďže pracovala v 2D prostredí, stále používala pri výpočtoch dĺžok káblových trás rezervy a odhady. Ďalším logickým krokom teda bolo preniesť celé projektovanie do 3D prostredia, na čo sa Unreal Engine na ktorom je aplikácia postavená dokonale hodí.

Verzia 2 už bola podstatne vyspelejšia. Za pomoci raytracingu a procedurálnej generácie objektov umožnila premietnuť 2D plány do podoby 3D objektov a taktiež vizualizovať pokrytie priestorov kamerovým systémom alebo pohybovými senzormi. Celkovo tiež prešla mnohými backend optimalizáciami.


Aj keď sa s ňou pracovalo podstatne lepšie, presnejšie a rýchlejšie než s V1, stále nám neposkytovala všetko, čo sme od systému potrebovali. Menovite chýbala možnosť presne rozvrhnúť rozloženie jednotlivých modulov a ističov v elektrickom rozvádzači , možnosť vyhradenia jednotlivých vstupov a výstupov a pre konkrétne periférie a schopnosť projektovať vnútorné nastavenia sieťovej infraštruktúry.

Aktuálna verzia 3 nám to všetko umožňuje. Dokáže navrhnúť rozloženie modulov v rozvádzači až po ukončenie každej jednej žily kabeláže vo svorkách, podľa technických limitácií jednotlivých modulov rovnomerne rozložiť záťaže na napájacie zdroje, umožňuje projektovať kompletne celú PC sieť až po rezerváciu každej jednej IP adresy a mnoho ďalšieho. Vďaka tomuto nástroju sme koncom roka 2019 začali na mieru navrhovať a vyrábať aj vlastné elektrické rozvádzače.

Ak staviate a zvažujete niektoré smarthome riešenie, skúsim Vám trochu poradiť. Spýtajte sa vášho inštalatéra: "A ako to vlastne kreslíš ten smarthome?" Odpoveď Vás môže prekvapiť.


#programovanie #software


114 views0 comments

Recent Posts

See All