• Andrej Zivák

Ako skombinovať formu s funkciou

Updated: Nov 18, 2020

Videli sme to už stokrát. Architekt alebo dizajnér Vám navrhne interiér ktorý na obrázkoch a vo vizualizáciách vyzerá jednoducho úchvatne. Krásne rovné steny, dizajnové lampičky, tu a tam nejaký ten LED pás.

Potom ale príde realizácia. Tie lampy bude potreba nejako zasvecovať, led pásy sa tiež nebudú stmievať len tak cez wi-fi. Časom prídu ešte žalúzie, termostaty, pergola alebo markíza, vonkajšie osvetlenie, a zrazu Vám ku každému druhému oknu pribudnú varhany z vypínačov na obsluhu ktorých budete potrebovať dvojtýždňové školenie a dvesto stranový manuál.

A to ani nezačínajme o všelijakých diaľkových ovládačoch ku krbom, klimatizáciám alebo žalúziám ktoré sa síce v dome budú nachádzať, ale nikdy nebudú tam, kde ich práve potrebujete. Polovicu času budú niekde v šuflíku, na gauči pod vankúšom alebo zavreté v mrazničke, a druhú polovicu v nich bude vybitá batéria.Dobre. Trochu to preháňam, ale predpokladám, že sa chápeme.


Na trhu však existujú aj riešenia, ktoré Vám pomôžu zredukovať toto stenové akné na minimum. Nehovorím tu o ovládaní osvetlenia alebo tienenia cez telefón, aj keď aj tieto riešenia majú v modernej elektroinštalácií svoje miesto. Aby bolo úplne jasné, čo myslím pojmom stenové akné, pokochajme sa spolu pohľadom na toto majstrovské dielo moderného dizajnu:


Keď hovorím o riešení, hovorím o moderných, dizajnovo aj funkčne premyslených vypínačoch komunikujúcich po zbernici KNX. Do jedného klasického rámika dokážeme zmestiť až 8 funkcií - z jedného miesta dokážeme teda v rámci miestnosti riadiť napríklad 2 svetelné obvody, žalúzie aj audio. Potreba radiť vedľa seba viacero vypínačov teda úplne odpadá.


KNX prvky okrem toho často ponúkajú aj iné funkcie ako napríklad integrované čidlo teploty, čidlo vlhkosti, alebo priamo displej s termostatom. Nároky na počet jednotlivých periférií sa teda na každú miestnosť podstatne znižujú.


My v praxi najčastejšie používame konfigurovateľné tlačidlá talianskej značky EKINEX. Moderný taliansky dizajn je pri týchto výrobkoch jasne viditeľný už na prvý pohľad, avšak kvalitu ich spracovania naozaj doceníte až keď si na jeden naživo siahnete.


EKINEX pri svojich tlačidlách ponúka rôzne finiše a materiálové prevedenia, od odolných plastov cez brúsený hliník až po moderné samozačisťovacie nanomateriály. Okrem toho je tu samozrejme možnosť podsvietenia a gravírovania priamo do hmatníkov, takže pri používaní nebudete musieť prvé tri mesiace dumať nad tým, ktorým tlačidlom sa to vlastne zhasína.


Netvrdím, že ide o nízko nákladové riešenie. Cena jedného takéhoto vypínača sa pohybuje v závislosti od konfigurácie obyčajne niekde medzi 150 a 200 eurami, a v rámci bežného rodinného domu ich inštalujeme približne 8-15.


Dobrou správou však je, že tieto vypínače nemusíte bezpodmienečne tlačiť do každej miestnosti. Spravidla ich inštalujeme len tam, kde nimi je naozaj aj čo ovládať. Jedná sa o hlavné miestnosti v dome ako spálne, obývačka a kuchyňa. V ostatných miestnostiach môžeme použiť periférie iných výrobcov. K EKINEX tlačidlám napríklad často párujeme klasické vypínače YUNG, ktorých cena začína už niekde pri 20 eurách na kus, a dizajnovo s EKINEX tlačidlami bezproblémovo ladia.


Celková cena sa síce vďaka zníženému počtu vypínačov a odpadnutiu potreby doinštalovania podporných čidiel oproti klasickému riešeniu nezvýši až tak výrazne ako by človek na základe týchto hrubých štatistík predpokladal, nedá sa však tvrdiť, že by ste ich použitím niečo, okrem vlastných nervov, ušetrili.#ekinex #vypínač #riadenie #KNX

94 views0 comments