• Andrej Zivák

RANT: Máme známeho elektrikára!

Updated: Nov 18, 2020

Dnes som sa s tým stretol opäť, a už mám toho tak trochu plné zuby. Odpustite mi teda tento rant.


Na showroom k nám prišiel zákazník, ktorý si nechal ťahať kabeláž u známeho. Podľa jeho opisu to zo začiatku fungovalo hladko. Do roboty sa chodilo načas, práca odsýpala. Zákazník však chcel počas inštalácie aj nejaké zmeny - typické presúvačky zásuviek, dopojenie internetu, presun svietidla... Postupom času bolo stále ťažšie a ťažšie sa s elektrikárom spojiť, začali nedvíhačky telefónov a pred týždňom mu pán "známy" konečne povedal, že má inú veľkú zákazku a že dom mu teraz nemôže dokončiť - zaplatiť si ale už nechal.


Stretávam sa s tým až moc často. Množstvo diletantov, ktorí sa v našom odvetví pohybuje je nanešťastie až prekvapivo vysoké a možnosť dovolať sa práva v takýchto prípadoch je absolútne nulová.


"Toto je zbytočné robiť takto/podľa projektu"

"Vždy sa to tak robilo"

"To sa potom uvidí ako sa to spraví"

"Načo ťahať počítačovú sieť? Však si dáte na povalu vifinu!"

"Projekt je aj tak zlý, prax je vždy úplne iná ako teória"

To sú len niektoré varovné hlášky ktoré by mali každému investorovi okamžite signalizovať, že komunikuje s totálnym mamľasom. Je úplne pochopiteľné, že človek sa snaží minimalizovať náklady. V našej oblasti však dvojmo platí že kvalita odvedenej práce je priamo úmerná cene. Pokiaľ si niekto cení svoju prácu na polovicu toho čo jeho konkurencia, dá sa takmer s istotou predpokladať že jeho práca má aj presne takú hodnotu.


Elektrikár Jožo totiž nemá obchodné meno ktoré si potrebuje chrániť - skúšali ste niekedy zisťovať referencie na elektrikára Jožka Mrkvičku? Jožo vždy dokáže niekoho nabaláchať tým, že prácu spraví "lacnejšie". Je jeho práca ale naozaj lacná?

Takto si to mnohokrát predstavujeme:

a takto to nakoniec veľakrát vyzerá

Keď k podobnej zákazke prídeme, prvé čo musíme spraviť je prekontrolovať a zmapovať celú kabeláž - keďže dokumentácia po Jožovi je veľakrát neaktuálna alebo vôbec neexistuje. Až príliš často pritom narazíme na absolútne školácke chyby. Internetové zásuvky naťahané do série, svetelné obvody na spoločných vetvách so zásuvkami, nevyhovujúce a neoznačené ističe - takáto zákazka je pre nás veľakrát úplne nerentabilná a ak sa ju rozhodneme prijať, je to preto, že sa snažíme mať k biznisu ľudský prístup - jednoducho by nám bolo blbé človeka v takej situácií nechať.


Mapovanie a oprava kabeláže po inom elektrikárovi - obzvlášť po kadejakých známych a kamarátoch je náročná a drahá záležitosť a v konečnom dôsledku by mnohokrát bolo jednoduchšie ju komplet celú vytrhať a naťahať nanovo - to nám už ale situácia väčšinou nedovoľuje - už sú spravené omietky, vymaľované, v kúpeľniach sú kachličky... Takýto blemix sa nakoniec takmer nikdy nedá opraviť na 100%


Stojí za to teda zamyslieť sa nad tým, či elektrikárovi Jožkovi naozaj dôverujete natoľko aby ste mu zverili inštaláciu systému, ktorý bude mať na najbližších X rokov priamy dopad na to, ako budete žiť a bývať. Naozaj je Jožko zodpovedný? Má vo veciach poriadok a pracuje metodicky alebo robí hurá systémom s tým, že "nejako sa to doklepe"? Uprace si po sebe pracovisko alebo okolo neho pri práci bužírky lietajú ako keď sa seká drevo? Videli ste ho niekedy zametať? Pokiaľ áno, máte šťastie - narazili ste na zodpovedného elektrikára. Pokiaľ nie, očakávajte to najhoršie...


Elektrikár, pre ktorého sa na začiatku stavby rozhodnete bude s Vami v podstate navždy - myslím si, že stojí za to investovať možno o niečo viac a rozhodnúť sa pre firmu ktorá kabeláž dokáže spraviť poriadne hneď na prvý krát a neprestane Vám dvíhať telefóny lebo sa jej dnes zrovna nebude chcieť ísť do práce - ušetríte si tým naozaj spústu zbytočného rozčuľovania a aj peňazí.


#rant

73 views0 comments

Recent Posts

See All