• Andrej Zivák

Ako na kabeláž v Smarthome

Updated: May 18, 2020

Pokiaľ momentálne staviate a zvažovali ste niektoré smarthome riešenie, jedným z rozhodnutí ktoré budú nesporne mať dlhodobý dopad na to, ako budete o 5 rokov žiť, je topológia elektroinštalácie. Smarthome elektroinštalácia totiž vyžaduje podstatne iný spôsob zapojenia elektrických obvodov než tá klasická.

Klasická elektroinštalácia využíva zapojenie periférií do série, čo čiastočne šetrí dĺžky kabeláže. Jej veľkou nevýhodou však je, že všetky periférie sú v nej viac-menej na pevno - klasický vypínač už bude vždy len klasickým vypínačom - môžete ho síce vymeniť za nový, nikdy ho však nebudete môcť nahradiť napríklad KNX vypínačom viacerými dotykovými plochami, integrovaným teplomerom a vlhkomerom. Tento spôsob je síce na samotnej kabeláži približne o 30% lacnejší, z klasickej inštalácie však už bez rozsiahleho sekania do stien plnohodnotnú smarthome elektroinštaláciu nevyčarujete.

Smart inštalácia v našej réžií využíva topológiu hviezdy, kde je kabeláž ku každej periférií (svetelný obvod, vypínač, senzor, zásuvkový obvod atp.) dotiahnutá z centrálneho rozvádzača zvlášť. Takáto topológia má mnoho výhod ako z hľadiska celkovej stability a spoľahlivosti elektroinštalácie, tak aj z hľadiska možnosti budúcich úprav.


Na hviezdu je možné dnes nainštalovať klasické a cenovo dostupné vypínače a svietidlá, a celý dom riadiť relatívne rýchlo a lacno. V budúcnosti ich môžete jednu po druhej vymieňať za súčasti inteligentnej elektroinštalácie, a časom tak postupne pretransformovať celý dom na plnohodnotný smarthome so všetkým, čo k tomu patrí.


Pokiaľ teda staviate dom a do budúcnosti zvažujete smart riešenie, bolo by určite rozumné aby ste prípravu na budúcu inštaláciu riešili ešte dnes. Realizácií smarthome riešení sa venujeme už viac než 7 rokov, čo nám v tejto oblasti poskytuje jedinečné know-how - dokážeme poskytnúť ako nezáväznú cenovú ponuku na celé smarthome riešenie, poradenstvo pri ťahaní kabeláže, tak aj samotnú realizáciu slaboprúdových aj silnoprúdových rozvodov.


#riadenie #kabeláž #návod


82 views0 comments

Recent Posts

See All